Artróza

Artróza, jinak také osteoartróza je označením pro onemocnění kloubů provázené silnými bolestmi. Patří mezi nejrozšířenější zdravotní potíže osob starších 50 let, trpí jimi až čtyři pětiny z nich. Onemocnění se týká především páteře, velkých kloubů a malých kloubů na rukou. Nejpatrnějším z příznaků artrózy je bolest a deformace.

Za vznikem artrózy stojí špatná životospráva. Tučná jídla způsobují problémy s váhovým přírůstkem, který zatěžuje klouby. Podobnou námahu kloubů způsobuje vrcholový sport. Roli hraje i dědičnost nebo cukrovka. Artróza se zpočátku projevuje především při vyšší zátěži, postupně se bolest stupňuje. Na onemocnění se vás tělo snaží upozornit rovněž ztuhlostí pohybového aparátu, otoky v oblasti kloubů, jejich limitovanou pohyblivostí. V pokročilém stádiu se můžete setkat s deformací kloubů.

Léčba artrózy probíhá jak pomocí léků, tak skrze rehabilitace. K rehabilitačním cvičením patří posilovací cviky, masáže, elektroterapie, magnetoterapie, zábaly. Dle stupně onemocnění může lékař navrhnout patřičnou sportovní aktivitu.

 

 

Pomůcky na cvičení a rehabilitaci

Zpět na Slovník pojmů

Sdílet na:
nahoru